Проект “З Шевченком у серці 2013-2014”

Снимок

 Актуальність:

 Кожен день наближає нас до всеукраїнського свята, у яке має вилитися відзначення в нашій державі та усьому світі знаменної події — 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. З цієї нагоди за указом Президента 2014 рік оголошено в Україні Роком Тараса Шевченка, створено Координаційну раду з питань підготовки та відзначення ювілею великого Кобзаря.

Віддаючи шану пам’яті геніального сина України, наші співвітчизники в березневі дні з новою силою усвідомлюють велич прометеєвого духу, силу могутнього таланту і вірність революційним ідеям незабутнього Тараса. Біографія Тараса Григоровича Шевченка назавжди залишається яскравим прикладом незламності людини, життя якої окрилене благородною метою визволення від національного і соціального гніту, боротьбою за щастя всіх людей.

В історії назавжди залишаються імена, які з гордістю вимовляє людство, до них належить й ім’я великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Весь свій могутній талант він присвятив служінню народові. Тому і не дивно, що поет писав: «Історія мого життя становить частину історії моєї Батьківщини» .

Шевченко вийшов з народу, жив з народом, і не тільки думкою, а й обставинами життя був з ним міцно і кровно зв’язаний. У своєму «Заповіті» він писав:

І мене в сім’ї великій, В сім’ї вольній, новій Не забудьте пом’янути Незлим тихим словом.

І сьогодні, живучи у вільній незалежній Україні, ми з гордістю можемо сказати: Провісником воль, Великий титане! Справдились думи твої. Приймай данину Любові і шани Од вольних синів Нової сім’ї. Покоління поколінню Про тебе розкаже, І твоя, Кобзар, слава Не вмре, не поляже.

І.  Анотація В історії кожного народу, серед її великих творців, є люди, імена яких оповиті невмирущою любов’ю і славою. Таким самородком українців є Т. Г. Шевченко, чия безсмертна спадщина – одна з найбільших вершин людського духу.

Шевченко для України – не просто народний поет, геніальний митець, якого доля обдарувала багатьма талантами. Національний пророк, апостол правди, заступник знедолених, провидець – так його називають українці. І в цьому немає перебільшення.

9 березня 2014 року український народ відзначатиме 200 років від Дня народження Т.Г.Шевченка. Шевченко залишив нам свої неоціненні духовні надбання — твори і світлу добру пам’ять про себе. Він пробуджував любов до повинні завжди пам’ятати про генія українського народу.

Культурологічний проект «З Шевченком у серці» присвячено відзначенню в 2014 році 200-й річниці від дня народження Тараса Шевченка. Він становить собою низку взаємопов’язаних заходів з ушанування українського генія.

З грудня 2013 по березень 2014 року У Соколовобалківській ЗОШ І-ІІІ ступенів тривала Акція з вишивання унікального твору народного мистецтва – логотипа до 200 – річчя Т.Г.Шевченка.

Логотип має стати величним символом, обов’язковим атрибутом урочистостих ювілейних заходів з нагоди 200  -ліття народження Кобзаря у березні –травні 2014 року.

Особисто нас  приємно вразила неординарна ініціатива відомого політика, голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації та засновника фонду «Рідна країна» Миколи Томенка. Навесні цього року, під час презентації унікального «Альбому малюнків Тараса Шевченка 1841–1843 років» на своїй рідній Черкащині, він пообіцяв замінити у всіх школах портрети Шевченка радянської версії із зображенням старого поета в смушевій шапці та кожусі на автопортрети молодого Шевченка, щоб діти бачили перед собою юного, енергійного та європейського Великого українця. Ініціативу свого земляка підтримали депутати міської і обласної рад, гарантувавши виготовлення й розповсюдження цих портретів у школах області.

Ця ініціатива стала першим кроком для здійснення нашого задуму, щодо проведення в школі Акції «Створимо портрет Шевченка власними руками».

Акція , яка започаткована педагогом –організатором школи Зінченко Т.М., повинна викликати у молодого покоління почуття гордості за свій народ, його історію та культуру? Повагу до славетних синів нашого народу. За допомогою голки портрет випромінюватиме ще й тепло майстринь, які виклали на полотні кольоровими хрестиками Кобзаря. Недарма тих, хто вечорами схиляється над вишивкою називають хрестопоклонниками. Одночасно з процесом вишивання логотипа у школі відбудуться культурологічні мистецькі заходи.

ІІ.Мета проекту:

Проведення протягом 2013 -2014 н.р. акції з метою гідного вшанування пам’яті генія українського народу Т.Шевченка, виховання в учнів почуття гідності за свій народ і свою державу.

    Етапи і зміст проектної роботи
 1. Пошуковий: визначення теми та мети проекту, пошук та аналіз проблеми, висування гіпотези, обговорення методів дослідження.
 2. Аналітичний: аналіз вхідної інформації, пошук оптимального способу досягнення мети проекту, побудова алгоритму діяльності, покрокове планування роботи.
 3. Практичний: виконання запланованих кроків.
 4. Презентаційний: оформлення кінцевих результатів, підготовка та проведення презентації, „захист” проекту.
 5. Контрольний: аналіз результатів, коригування, оцінка якості проекту.

Цілі проекту:

 • навчальна: навчання учнів технологіям проектної діяльності; спонукаючи формуванню в учнів практичних знань і навиків;
 • розвиваюча: розвивати вміння та навички самостійно відбирати, систематизувати, аналізувати інформацію; розвивати комунікативні та практичні навички, вміння працювати в групі;
 • виховна: продовжити виховання в учнів патріотичних почуттів, активної життєвої позиції.
 • Проект – це „п’ять П”: проблема – планування – пошук інформації – продукт – презентація. Шоста „П” проекту – це його портфоліо, тобто папка, у якій зібрані всі робочі матеріали.
Очікувані результати

Учні повинні ближче познайомитися з життям і творчістю Т.Г.Шевченка, визначити, що творчість великого Кобзаря зігріта гарячою любов’ю до Батьківщини, пройнята священною ненавистю до ворогів і гнобителів народу, що його думи, його пісні, його полум’яний гнів, його боротьба за світлу долю трудового люду були думами, піснями, гнівом і боротьбою мільйонів. Відчути, що значить батьківщина в житті людини, вміти йти на самопожертву заради інших. Вміти створювати  картини  до 200 – річчя Т.Г.Шевченка , вишитий логотип, вишитий портрет Кобзаря , краєзнавчий альбом.

Реалізація проекту

 1. Соціологічне дослідження(по групах):
 • Створення альбому «Шевченко на Полтавщині. Памятний знак у Шедієвому на честь перебування там Тараса»
 • Створення схеми вишивки логотипа до 200 –річниці Кобзаря.
 • Відповідальні за підбірку цікавих кросвордів .
 • Редколегія загальношкільної газети «До речі…», підготовка тематичного випуска.
 • Загальношкільне свято “Світове значення творчості Великого Кобзаря”
 1. Старт акції «Вишитий Шевченко»
 2. Літературні читання на тему: «Ну що б здавалося слова…»
 3. Участь у районнихї та міських заходах присвячених 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка
 4. Виставка  дитячих поробок на тему: «Уквітчаєм тебе   ми, Тарасе!»
 5. Конкурс на кращого знавця    творчості Т.Г. Шевченка « І досі  сниться під горою…».
 6. Випуск тематичної загальношкільної газети «До речі…» до 200 –річчя Т.Г.Шевченка.
 7. Висвітлення про реалізацію проекту висвітлити у місцевій пресі.

Висновки

Поезія Шевченка живе, розквітає! У наші дні з великою силою усвідомлюємо велич творчості Шевченка для українського народу, для всієї світової культури. Тарас Шевченко підніс українську  культуру на найвищий рівень і забезпечив міжнародне визнання. З гордістю можна сказати, що Шевченко один із велетнів світової культури, ми пишаємося ним, вивчаємо його творчу спадщину. Зараз у незалежній Україні мрії Шевченка поступово здійснюються. У наш час полум’яне слово Тараса нам дуже потрібне. Необхідна його внутрішня сила, правдивість, ідеали добра, рівності, його політичні переконання, краса і мелодійність поезії, його велике прагнення свободи, любов до свого народу, до своєї батьківщини, мрії про майбутнє.