Правила поведінки на природі

Правила поведінки на природі та перша медична допомога – чи не найбільш актуальні питання, на які слід звертати увагу теплої пори року

Найбільш часті проблеми – забої, вивихи, розтягнення зв’язок. Перша допомога при таких травмах – холод і правильно накладена пов’язка. Якщо немає бинта, можна використати все що трапиться під рукою – рушник, хустку тощо. Накладаючи пов’язку, необхідно пильнувати, аби вона не була надто тугою і не перешкоджала кровообігу. Далі, важливо щоб кінцівка перебувала у стані спокою: якщо виник набряк, помістіть її на підвищення. У разі сильного болю можна прийняти знеболювальний засіб. Допоможе і прикладання холоду. Важливо не нехтувати допомогою лікарів і доставити постраждалого до найближчого травмпункту. Якщо існує підозра на вивих чи перелом, не варто самостійно експериментувати з наданням першої допомоги, краще якнайшвидше звернутись до медичного закладу.

Різноманітні рани – часті супутники відпочинку на природі. Якщо рана глибока, не варто витрачати час на пошук перекису чи «зеленки». Відразу накладайте тугу пов’язку безпосередньо на рану. Якщо кровотеча венозна (кров темна і витікає повільно), необхідно накласти джгут, не надто туго, нижче рани. Артеріальна кровотеча – фонтанує світло-червона кров – джгут потрібно накладати вище рани. Якщо все зроблено правильно, кровотеча зупиниться, проте тримати пов’язки довше двох годин не можна, інакше є загроза відмирання тканин. При незначному ушкодженні можна промити рану чистою водою, обробити край йодом чи «зеленкою». Заливати рану цими засобами не слід, оскільки це може викликати хімічний опік.

Опіки бувають різними – сонячними чи від іскорок вогнища. Тому потрібно пильнувати, аби дрібні часточки вогнища не потрапляли на одяг. Якщо ж неприємностей уникнути не вдалось, перш за все, необхідно охолодити шкіру за допомогою прохолодної води. А далі не застосовувати методи народної медицини – не намащувати шкіру жирами, не змочувати сечею, не проколювати пухирці. Після охолодження ураженого місця накласти стерильну і суху пов’язку та якомога швидше звернутись до травмпункту.

Сонячні опіки теж здатні завдати безліч неприємностей. Адже після зими дія сонячного проміння може спровокувати пігментацію. Почервоніння шкіри, відчуття стягнутості і сухості – всіх цих симптомів можна уникнути, якщо завчасно скористатись сонцезахисним кремом з фактором захисту від сонця не менше 15. Опіків уникнути не вдалось – скористайтесь кремами, до складу яких входять антиоксиданти – вітаміни А, Е, С. Стануть у нагоді і народні засоби – кефір чи сметана. Можна прийняти антигістамінні препарати, які знімуть відчуття свербіння і болю.