Українська мова та література

Мово моя колискова, ти у серці моєму живеш

моваЯка ж багата рідна мова! Який чарівний світ у ній! Вона барвиста і чудова, І нищити її не смій. Вона про все тобі розкаже, Чарівних слів тебе навчить, Усе розкаже і покаже. Як правильно у світі жить.

Рідна мова – це мова народу, вона передає досвід пращурів для нащадків. Це – скарбниця народної мудрості, криниця живої води, невичерпне джерело добра, нескінченна річка слів, струмочок надії.

21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови. Це відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році. І в Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема української мови на українських землях нараховує кілька століть. Де і коли народилася традиція Міжнародного дня рідної мови?

Історія свята, на жаль, має дуже трагічне начало. Себто, святкуємо ми цей день з присмаком гіркоти. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний День рідної мови, а починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначають і в нас.

Наша мова сягає своїм корінням у глибоке минуле. Ще в ХV-ХVІІ ст. судове й державне листування велося українською мовою. Українську мову можна почути в Канаді, Великобританії, Мексиці, Німеччині, Аргентині, Венесуелі, Парагваї, Греції, Китаї (близько 40 країнах світу). Історію, географію, літературу та мову України вивчають у 28 коледжах та університетах США.

З нагоди Дня рідної мови, з метою формування в учнів здатності до мовної самоідентифікації, удосконалення мовленнєвих здібностей, з метою виховання патріотизму, гордості за свою Батьківщину, в нашій школі було проведено тематичну лінійку «Мово моя колискова, ти у серці моєму живеш», тематичні уроки  «Буду я навчатися мови золотої» в 3 класі та  «Мова – життя духовного основа» в 1 класі.

Учні 9 – 11 класів написали диктант єдності «Україна – наша земля, наша Батьківщина».

Цікавою була бесіда у книжкової полиці «Мова – найцінніший скарб народу».

Учнівське врядування випустило стіннівку «Говориш українською? – ТАК».

Стартувала акція «Спалимо суржик», де учні активно записують усі слова, які забруднюють їхню мову. Спалються папірці із «суржиком» під час підведення підсумків проведення тижнів рідної мови та Шевченківських днів, учні наголосять на тому, що мова – запорука існування народу, нації, тому саму їхньому поколінню випало складне і відповідальне завдання – відродити українську мову, українську державність, націю.

То ж вивчайте рідну мову Вже тепер з маленьких літ. Українське наше слово Хай звучить на цілий світ! Хай лунає мова в світі Повна сили і тепла, Не цурайтесь мови, діти, Не замутьте джерела! 

no images were found