Уроки української мови у 2 класі
Урок – мандрівка з української мови в 2 класі.
Підготувала: учитель початкових класів Соколовобалківської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Біленька Людмила Станіславівна.
Тема:Закріплення знань про вживання апострофа.
Мета. Вчити застосовувати правило про написання слів з апострофом, закріпити вміння ділити слова з апострофом для переносу. Розвивати мовлення, вміння узагальнювати, робити висновок. Виховувати любов дітей до природи.
Обладнання: таблиці з загадками, ребусами.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
1.  Девіз.
Вчитель.
 І знову дзвоник кличе в клас —
 Брат і сестра чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
 її мелодію чудову.
2.  Каліграфічна хвилинка.
— Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
—  За ребусом "7'я" скласти слово (сім'я) і записати його, звертаючи увагу на написання слів з апострофом.
II. Актуалізація опорних знань.
—  Кого я називала братом і сестрою? (Братик — це апостроф, а сестричка — це кома).
—  Хто пригадає нам про них казочку? (Учень розповідає   казку про апостроф).
Казка про Апостроф
На сторінках книжок живуть братик і сестричка. Вони дружать між собою. Братик трішки гордовитий, бо пнеться до голови букв, а сестричка — скромна, все біля ніг. Але не всі слова дружать з гордовитим братиком. Його приймають слова після б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї. Почав він називатися цікавим словом — Апостроф. А сестричка зветься Комою.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
—  Отже, у нас сьогодні узагальнюючий урок на тему "Апостроф".
Урок незвичайний, бо знаходимося ми у "Країні знань". Для цього всім потрібно потрапити на вулицю Звуків.
1.  Вулиця Звуків.
Приготуватися! Ходімо! О, які тут гарні будиночки! Мені здається, що хтось тут гомонить. Зупинімося біля першого будиночка. Тихесенько! Послухаємо, хто ж тут розмовляє!
Учні. Губні приголосні звуки.
Вчитель. Покличмо їх, але для цього потрібно знати їх назви (букви).
Учні. Б, п, в, м, ф.
Вчитель. А яку букву ми ще не назвали?
Учні. Р.
Вчитель.А чому ж її немає в цьому будиночку?
А що це за букви ви назвали? Які звуки вони означають?
Учні. Вони гордовиті, бо не люблять зливатися з голосними я, ю, є, ї, хочуть, щоб їх вимовляли роздільно. Після них ставиться апостроф.
Вчитель. А зараз продовжимо нашу подорож. Ой, а тут іще один будиночок. Хто ж тут живе?
2.  Мозкова атака.
Вчитель, Які букви позначають звуки {йа], [йу], [йе], [йі]?—  А хто ж тут живе? Постукаймо у віконце, може, когось побачимо.
Учні. Це ж братик із сестричкою — Апостроф з Комою.
Вчитель. Яке відношення має апостроф до наших літер?
Учні. Він такий важливий, що стоїть у словах не поряд з іншими буквами, а трішки вище від них.
IV. Вправи на закріплення.
 1.Повторення правила про перенос слів.
Вчитель. Бачу, ви   зрозуміли, де має стояти братик-Апостроф у словах. А тепер згадаймо, де він повинен стояти під час переносу слів.
Учні. Апостроф під час переносу не відокремлюється від попередньої букви: бур'-ян, солов'-їний.
2.  Робота над віршем.
Вчитель. Прочитайте вірш усі разом.
В своїм с.лі, в своїм краю
 Люблю я співи солов...їні,
В...сняний гомін ручаю
І руту-м...яту при долині.
—  У яких словах пропущені букви, а в яких — апостроф?
Що потрібно знати для того, яку букву писати в словах с.лі, в..сняний?
Учні. Треба змінити слово так, щоб ненаголошений звук став наголошеним.
Вчитель. У якому слові вірша буква ю позначає один звук, а в яких словах — два?
—Про яку пору року згадано у вірші? (Про весну).
—  Що любить дівчинка? (Спів солов'я, гомін ручаїв, запах м'яти).
—  Які птахи прилітають до нас навесні?
—  Чому ж вони не зимують у нас?
—  Коли птахи висиджують своїх малят?
—  Як потрібно поводитися весною у лісі? Чому? Поділ слів на склади для переносу.
Вчитель.  
Поділимо слова з апострофом на склади  для  переносу. Ми   запишемо  тільки, як поділяються з апострофом.
(Солов'-їний, соло-в'їні, солов'-їні, солов'ї-ні).
3.  Фізкультхвилинка.
Вчитель. На слова з апострофом ви подайте, будь ласка, сигнал.
Рве Мар'янка у торбинку
 Подорожник, материнку.
Петрик, Оля і Дем'янко ,
 Накопали валер'янки.
4.  Робота парами.
Вчитель.А зараз ми попрацюємо парами. (Картки).
   - Братик Апостроф хоче побачити, чи вмієте ви дружити, чи допомагаєте один одному.
    -Змініть слово так, щоб ненаголошений звук став наголошеним.
    - Вставте пропущені букви в словах.
     -Як переносити слова з м'яким приголосним перед о?
     -Виписати слова з подвоєними буквами, поділяючи їх для переносу.
   -  Що потрібно пам'ятати під час переносу слів з йо?
     -Спишіть, де потрібно, поставте апостроф. Коли пишеться апостроф?
5.    Гра "Впіймай апостроф". (Називаю слова: б'ють, м'яч, пір'я, буряк, м'ята, свято і т.д.),
6.  Робота з кросвордами.
Вчитель. Розгадаймо загадки:
1.Б'ють мене старі й малі
І в повітрі, й на землі,
Та від того не вмираю,
Тільки весело стрибаю. (М'яч).
2.Чорну гадюку візьму я в руку,
 Вона не вкусить. (В'юн).
3. Всі хочуть, як народиться дитина,
 Щоб слово це було красиве і дзвінке,
 Бо носить все життя його людина.
То ж відгадайте, що ж воно таке? (Ім'я).
4.Підіймають усі, а перекинути через хату
 Не може ніхто. ( П і р 'ї н а ) .
7.   Гра "Вчителі". (Гру проводить підготовлений "Вчитель". Він дає вказівки учням за алгоритмом, вивішеним на дошці. Учні мають сигнальні картки з написаними на них буквами та буквосполученнями: є, и, ьо, йо, ь, нн, сс, дз, дж. "Вчитель" називає вказівку алгоритму, діти усно або за допомогою сигнальних карток відповідають. "Вчитель" контролює правильність виконання алгоритму. Під час роботи з кожним реченням "Вчителі" змінюються).
Зелен в'яз високий виріс,
 В'язолаз на в'яза виліз.
Загубила ґудзик ґава
Біля ґанку. (І т.д.)
V. Підсумок уроку.
Вчитель. Братик Апостроф хвилюється. А знаєте, чому? Бо хоче, щоб ви ще раз пригадали: де і коли він ставиться. (Учні пригадують).
—  Так, він задоволений — ви добре засвоїли правила вживання апострофа. Задоволена вашою роботою я також. Дякую всім за співпрацю.

Використана література
1.Я.М.Заяць, О.П.Онишків, Уроки рідної мови, посібник для вчителя, Тернопіль. Навчальна книга – Богдан, 2004

2.Вашуленко М.С.Навчання української мови в 2 класі //Початкова школа.// – 2003.-№1.

Урок з елементами ігор

Підготувала вчитель початкових класів

Кудря Людмила Олександрівна

Тема. Слова, що називають ознаки предметів.

Мета: ознайомити учнів із лексичним значенням слів, які називають ознаки предметів, формувати вміння ставити запитання до даних слів в однині і в множині (без вживан­ня термінів), у середовищі назв ознак, розвивати увагу, спостережливість, виховувати бажання працювати.

Обладання: предметні малюнки, телеграма, фігурки — показ­ники настрою дітей, картки «який?», «яка?», «яке?», «які?», «Іменник», «Прикметник», лялька Каліграфія, підручник. «Рідна мова» за редакцією М. А. Білецької, М. С. Вашуленко.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Слово вчителя.

Ми любимо яскраве сонечко,

воно посміхається нам.

Посміхнемося ж і ми йому і один од­ному.

Хай це додасть нам гарного настрою,

бо від нього залежатиме продуктивність на уроці.

А тепер покажіть, який у вас настрій.

От і добре, починаємо урок, а працюватимемо ми під девізом, що написаний на дошці: «Чим важче завдання, тим дорож­ча перемога».

II. Ігровий момент.

До нас на урок завітала сьогодні поважна гостя. Без неї неможливо вивчати українську мову. Це охайна і красива дівчинка — панночка Каліграфія. Прийшла вона не просто так, а буде весь урок спостерігати, як каліграфічно ми пишемо в зошитах.

III. Каліграфічна вправа.

На знак поваги до нашої гості й за традицією почнемо працю з каліграфічної вправи. Прочитайте анаграму. П т ик р ме ник

(Діти старанно записують у зошиті.)

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Проблемна ситуація.
На дошці запис:

 ... вуха, ... хвіст,

... сам на зріст.

На городі побував.

Нам капусту попсував.

—  Ой, що це? Мабуть, вітер-пустунець повіяв, і сло­ва деякі зникли... А ось вони: довгі, куций, невеличкий.

(Учитель на місці крапок вписує слова.)

—  Прочитайте загадку ще раз. Діти, які слова допо­могли вам здогадатися, хто це?

—  Давайте поставимо запитання до даних слів (які? який?).

2. Повідомлення теми уроку.

—  Отже, сьогодні познайомимось зі словами, які на­зивають ознаки предметів, навчимося ставити до них питання, впізнавати ці слова серед інших слів.

3. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

Яка? який? — на ці питання я відповідаю,

 Колір, смак і розмір я вам називаю.

 З іменником-братиком дружу завжди.

Хто я? Швиденько мене назви.

(З'являється табличка «Прикметник».)

—  На які питання відповідає прикметник? (який? яка? яке? які? )

—  Що означає прикметник? (Ознаки предметів за кольором, смаком, розміром, формою.)

4. Словникова робота.

Ознака — характерна риса, прикмета, за якою мож­на визначити що-небудь.

5. Робота з підручником.

А) Робота з підручником (вправа № 253).

—  Розгляньте малюнки.

—  Назвіть предмети та їх ознаки за кольором.

—  Запишіть за зразком: банани (які? Жовті).

—  Кому важко, скористайтеся записами (сині, зеле­ний, жовтий, червоний).

Б) Робота біля дошки (два учні).

І в.                                              II в.

Банани (які?) жовті.               Сливи (які?) сині.

Помідор (який?) червоний.    Огірок (який?) зелений.

6. Робота з малюнками.

На парті у дітей конвертики з малюнками. Діти по­винні показати і підібрати якомога більше прикметни­ків до даних малюнків і записати їх у зошиті.

Перевірка.

—  Які предмети зображені на малюнку?

 —  Назвіть ознаки цих предметів за матеріалом, з якого вони виготовлені.

—  Запишіть за зразком, користуючись словами для довідки (учитель роздає дітям перфокарти).

Банка (яка?)           Чайник (який?)

Чашка (яка?)          Рушник (який?)

Взаємоперевірка.

Фізкультхвилинка

Сірі зайчики маленькі,

Вушка є у них довгенькі,

 У лісі грались, веселились

 І працювати вже навчились.

 А щоб добре працювати,

Треба трішки пострибати.

Відпочили, розім'ялись —

І до роботи знову взялись.

7. Тренувальні вправи.

Гра «Хто більше?» Дібрати якнайбільше ознак до назв предметів: небо (яке?) високе.

Вітер (який?)... Книги (які?)... Мама (яка?)...

V. Закріплення матеріалу.

 А) Гра-сценка.

Виходять Іменник і Прикметник.

Іменник. Ось вони, мої нещасні предмети, які втра­тили свої назви. Хто ж допоможе їм?

Прикметник. Аякже! Учні нам допоможуть. Нама­люємо фоторобот першого зниклого предмета.

Іменник. Цей предмет довгий зелений, смачний.

(Діти відповідають: огірок.)

Прикметник. Овальний, жовтий, кислий (лимон).

Кругле, яскраве, тепле, ласкаве (сонце).

Білі, холодні, легкі (сніжинки).

Прикметник. Фотороботи складено (відкриває ма­люнки предметів).

Іменник. Молодці! Врятували!

Б) Гра «Впіймай ознаку предмета».

Учитель роздає дітям різнокольорові смужки, на зворо­ті яких записані слова з прислів'їв. Організовуються гру­пи, потім зачитуються складені таким чином прислів'я.

Прислів'я, які пропонуються дітям:

Добрий початок — половина роботи.

 Бджола мала, а й та працює.

 Маленька праця краща за велике безділля.

По одному учаснику від групи пояснюють значення свого прислів'я; знаходять слова, що називають ознаки предметів.

В) Творча робота. Вправа № 255. — Запишіть, назви предметів і допишіть їх ознаки за смаком. Скористайтесь довідником: гірка, солодкцй, солона, смачне, кислий.

І варіант               II варіант

Малина                 Сіль

Щавель                 Мед

Яблуко                 Гірчиця

Фізкультхвилинка для очей

Знайти очима цифри 1 — 20 за таблицею.

Г) Гра «Хто більше?»

Клас поділяється на дві команди. Виходять два учні (під лічбу: один крок — один прикметник). Перемагає той, хто зробить більше кроків.

VI. Підсумок.
Слово вчителя.

—  Подивіться на свої записи в зошитах.

—  Хто писав старанно, чисто?

—  Кому подобається його каліграфія?

За вами весь час стежила панночка Каліграфія. Для того, щоб ви завжди писали чисто й охайно, пам'ятали про культуру запису, любили та вивчали рідну україн­ську мову, наша гостя дарує вам свої записи.

(Учитель роздає аркуші з записами. Діти розгляда­ють їх.)

—  Прочитайте разом слова панночки Каліграфії: «Спасибі за дбайливе ставлення до рідної мови».

—  Про які слова ви дізналися на уроці?

—  На які питання відповідають слова, що назива­ють ознаки предметів?

—  Для чого ми використовуємо прикметники у мові?

VII. Домашнє завдання.

с.117 – правило, вправа 256

—  Покажіть, який настрій у вас тепер?

 (Діти сигналізують своїми карточками.)

—  Спасибі!

 

Використана література:

1.      Нетрадиційні уроки в початковій школі. 2 клас/ Укладач Л.І.Нечволод. – Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2007. – 128 с.
2.      Посібник для вчителя. 2 клас Тернопіль. Навчальна книга - Богдан 2004

Урок української мови

Підготувала: учитель початкових класів Соколовобалківської ЗОШ І - ІІІступенів

Біленька Людмила Станіславівна

Тема: Подовжені м'які приголосні звуки, позначення їх на письмі. (Вправи 244—248.)

Мета: Забезпечити засвоєння учнями знань про подовжені м'які приголосні звуки.

         Формувати навички літературної вимови та написання слів з подовженими м'якими приголосними звуками.

         Розвивати вміння спостерігати і робити висновки.

         Виховувати любов до природи.

Обладнання: Таблиця "Пиши красиво і правильно", картки, матеріал до гри.

Хід уроку

І. Повторення вивченого матеріалу.

Девіз уроку:

Виразно читаємо,

Чітко відповідаємо,

Мову свою рідну

Збагачуємо й вивчаємо.

                                                                            1.Гра «Сигнальщики»( повторення про написання буквосполучень ьо, йо та знаку м’якшення)  

                               (повт                                    Працьовитий, ведмідь, бойовий, гайок, льотчик, польоти, олень, знайомий, учитель, портфель, дзьоб, сіль, серйозний

2.Робота за картками «Правопис ьо, йо»

                                                                                                          ІІ. Каліграфічна хвилинка (на матеріалі впр.244)

 а) Словникова робота (бронзове колосся, дозвілля);

(бронза – метал, сплав міді з оловом, алюмінієм та іншими металами; дозвілля – вільний від навчання або праці час, час відпочинку)

б)каліграфічне списування виділених слів: неділя  — дозвілля: простяглося — колосся;

в)спостереження за вимовою подовжених м'яких приголосних звуків.
Висновок. М'який подовжений приголосний звук на письмі

позначається двома однаковими буквами.

II. Робота над новим матеріалом.

1.   Опрацювання правила про м'який подовжений приголосний звук (с. 102).

2.   Коментоване письмо (за матеріалами вправи 245).

а)Списування слів з коментуванням орфограм;

б)складання звукових моделей записаних слів (на вибір).

3.Виконання вправи 246.

а)Бесіда за змістом тексту вправи.

—До кого звертається поет?

—Про яку землю він говорить?

—Які почуття викликає ця поезія?

б)Словникова робота.

луг — луже; друг — друже;

в)пояснення орфограм окремих слів, запис цих слів у зошити;

г)виконання завдання 3 вправи 246.
Фізкультхвилинка.

Хмарка сонечко закрила,

Слізки срібнії зронила.

Ми ті слізки позбираєм,

У травичці пошукаєм.

Пострибаєм, як звірята,

Політаєм, як пташки.

Потанцюємо ще трішки,

Розімнемо руки, ніжки.

Всі веселі, от чудово!

За роботу сіли знову1

4.Творча вправа 247.

а)Самостійне ознайомлення зі змістом завдань вправи;

б)коментований запис слів за зразком, називання орфограм в

 утворених словах;

в)складання і запис речення з одним із слів (на вибір);

г)робота над реченням за алгоритмом (додаток №1).

5.Робота в парах

1)  Прочитай слова лівого та правого стовпчиків. Поєднай їх
змістом. Підкресли букви, що позначають подовжені м'які
приголосні звуки.

Соняшникове                                            прохання.

Найкращі                                                    насіння.

Велике                                                      побажання.

2)    Утвори слова за зразком і запиши парами.

Жити — життя,                          змагатися —____________ ,

солити -___________ ,       щебетати -_____________ ,

множити -_____________ ,      бажати -________________ .

III.Підсумок уроку. –Що нового дізналися на уроці?

- Як позначаються на письмі м´які подовжені звуки7

IV. Домашнє завдання з інструктажем.
Вправа 248, правило, с.102.

Література

1.Я.М.Заяць, О.П.Онишків, Уроки української мови, 2 клас, Тернопіль:Навчальна книга – Богдан,2004

2.Походжай Н.Я.,Шост Н.Б.Українська мова. Картки поточного та тематичного контролю знань. 2 клас. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2002.






sokolschool.pl.ua. Все права защищены ©2009